Nie taki diabeł straszny...

„NIE TAKI DIABEŁ STRASZNY …”

„Dojrzałość szkolna to gotowość do podjęcia nauki, chęć uczenia się i taki poziom rozwoju fizycznego, intelektualnego oraz społecznego, które pozwolą dziecku podołać szkolnym obowiązkom, odnaleźć się wśród rówieśników i osiągnąć sukces.”

Na powodzenie dzieci w szkole wpływa wiele czynników. Do podstawowych należą: warunki w jakich dziecko wzrastało, jego zdolności i zainteresowania. Istotne są również warunki i atmosfera w placówce szkolnej.

„Sześciolatek w szkole?” - ten temat od dawna budzi żywe emocje rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. „Sześciolatek i siedmiolatek w jednym budynku z gimnazjalistami???”– A dlaczego nie? Obawy o funkcjonowanie dziecka w nowym środowisku przysłaniają chęć zapoznania się z coraz doskonalszą ofertą edukacyjną szkół.

„Nie taki diabeł straszny…!” Nie tak dawno szkoły były ośmioklasowe i dzieci od 7 do 15 roku życia funkcjonowały w nich w pełnej symbiozie. Podobnie jest i dziś. Starsi pomagają młodszym, a młodsi … przeszkadzają starszym. J Maluchy „przemierzają korytarze z prędkością światła”, więc gimnazjaliści na wszelki wypadek schodzą im z drogi. Poza tym ich drogi nie krzyżują się zbyt często.

W związku z tym, że nasza placówka to zespół szkół już w okresie wakacyjnym podjęto stosowne działania organizacyjne. Pracownicy szkoły stanęli na wysokości zadania, aby przyjąć małe pociechy do środowiska uczniowskiego. Do klas pierwszych w bieżącym roku szkolnym przyjęto 82 uczniów, w tym 6 sześciolatków. Maluchom zapewniono dogodne warunki, aby mogły uczyć się z dala od gimnazjalistów. Klasom młodszym przydzielono sale lekcyjne na parterze, zaś gimnazjum zajęło pierwsze i drugie piętro. Sale lekcyjne wyposażono w nowoczesne meble i pomoce dydaktyczne oraz tablice multimedialne. Każde dziecko ma w klasie swoją szafkę, więc nie musi dźwigać ciężkiego tornistra. Sale lekcyjne posiadają część do nauki (z ławkami) i część do zabawy (z dywanikiem). Nauka jest tu czystą przyjemnością, dzieci uczą się w najbardziej naturalny sposób – poprzez działanie i zabawę.

Dużym plusem naszej szkoły jest jednozmianowość. Po lekcjach uczniowie mogą liczyć na fachową opiekę i relaksujące zabawy w świetlicy szkolnej.

Wszyscy nauczyciele rozwijają i umacniają wśród dzieci poczucie bezpieczeństwa na terenie szkoły oraz wyzwalają w nich pozytywne cechy takie jak: odpowiedzialność grupowa, samodzielność czy kreatywność.

Reasumując funkcjonowanie 6- i 7-latków w Zespole Szkół jest w pełni naturalne i bezpieczne. O słuszności tego stwierdzenia najlepiej świadczą opinie rodziców naszych uczniów: „Jesteśmy dumni z osiągnięć naszego syna, obecnie ucznia klasy pierwszej. Mamy również syna 5-latka, który w przyszłym roku rozpocznie naukę w klasie I w ZSM nr 2….”, „Widok dziecka wspaniale odnajdującego się w zaistniałej sytuacji rozpoczęcia edukacji szkolnej potwierdza podjęcie właściwej decyzji.” („ …”)

Jolanta Nowicka

Elżbieta Lewczuk