Jak przeżyć gimnazjum i nie zwariować?

Nie takie gimnazjum straszne,  jak je malują. Nastoletni uczniowie bywają bardzo trudni, ale ich niepokorną naturę da się okiełznać…  pod warunkiem, że nie ograniczymy się wyłącznie do chodzenia na lekcje. Energia uczniowska bywa niespożyta, warto więc wykorzystać ją w pożyteczny sposób. Od czego są konkursy, festiwale, akcje charytatywne i Samorząd Uczniowski, który tym wszystkim zawiaduje ?

Okazuje się, że uczniowie Gimnazjum Miejskiego Nr 3 w Mińsku Mazowieckim mają wielkie serca. Świadczy o tym ich ogromne zaangażowanie w rozmaite akcje charytatywne organizowane na terenie naszego miasta. Kolejny już raz Dziewczynka z zapałkami czy Szlechetna paczka spotkała się z dużym odzewem ze strony naszych uczniów. Warto podkreślić, że zaangażowani byli nie tylko ci wzorowi. Dobrym sercem i empatią wykazali się również uczniowie, którzy na co dzień sprawiają problemy, bo nie zawsze chętnie poddają się rygorom szkolnego życia.

Dużo radości naszym wychowankom daje czas spędzony na świetlicy terapeutycznej, gdzie codziennie po lekcjach mogą spotkać się z przyjaciółmi i ulubionymi nauczycielami, aby odrobić lekcje, porozmawiać, czy… upiec gofry. Niejeden talent kulinarny odkryliśmy już w kuchni świetlicy. Królują wspomniane gofry, naleśniki, placki ziemniaczane, gorące kanapki i naprawdę trudno jest mi orzec, czy lepszymi kucharzami są dziewczynki, czy chłopcy.

Liczną galerię zajęć pozalekcyjnych w Gimnazjum Miejskim Nr 3 uzupełniają warsztaty rzeźbiarskie, gdzie w profesjonalnie wyposażonej pracowni uczniowie nie tylko doskonalą swoje umiejętności plastyczne, ale też pogłębiają przyjaźnie. Zespół muzyczny i chór także może pochwalić się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży. Wielu chciałoby nauczyć się grać na gitarze, aby potem popisywać się wirtuozerią niczym Carlos Santana czy Jimmy Hendrix. Warto też popróbować swoich sił w grze na instrumentach klawiszowych. Kto wie, może te dwie godziny w tygodniu zasieją w naszych uczniach ziarnko muzycznej pasji, z którego wyrośnie potem  talent na miarę Rafała Blechacza albo Jeana Michaela Jarre’a .  A instrumenty dęte ? W naszej pracowni mamy też flety sopranowe i altowe. Ich głosy pięknie brzmią zarówno w muzyce dawnej, jak i  współczesnych standardach muzyki rozrywkowej, które uczniowie z przyjemnością wykonują na zajęciach. Nieobce są im również rytmy gorącej Afryki. Gimnazjaliści chętnie sięgają po egzotyczne instrumenty perkusyjne – djembe, które tworzą ciekawe tło wykonywanych utworów.

Jest coś wspaniałego w tym, że ci najbardziej niepokorni uczniowie świetnie sprawdzają się w organizacji różnego rodzaju konkursów (niekoniecznie z dziedziny wiedzy), często też odnoszą w nich poważne sukcesy. Przykładem może posłużyć tu cykliczne odbywający się w Gimnazjum Miejskim Nr 3  Powiatowy Konkurs Piosenki Kabaretowej i Teatralnej, w którym czołowe miejsca zajmują uczniowie utalentowani muzycznie i aktorsko, ale – co tu dużo mówić – nie zawsze wzorowi i szóstkowi.

Szkoła musi oczywiście poświęcić dużo uwagi uczniom szczególnie uzdolnionym, chcącym poszerzać swoje i tak już rozległe horyzonty. Po to wymyślono innowacje pedagogiczne i w tym celu nasze gimnazjum je realizuje. Klasa o zainteresowaniach przyrodniczych zgłębiała tajniki  Życia lasu. Uczestniczyła w wycieczce do Białowieskiego Parku Narodowego, w lekcji organizowanej przez Nadleśnictwo w Mińsku Mazowieckim i zapoznała się ze ścieżką przyrodniczo – dydaktyczną w lesie w Mieni. Innowacja z języka angielskiego pozwoliła uczniom znacznie wzbogacić zasób słownictwa przez uczestnictwo w laboratoriach językowych czy lekcjach biologii, geografii i fizyki prowadzonych w języku angielskim. Uczniowie utalentowani recytatorsko, aktorsko i muzycznie co rok mają  szansę  wykazać się umiejętnościami w bardzo ważnej uroczystości organizowanej przez naszą szkołę – akademii ku czci rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Obchody zawsze stoją na najwyższym poziomie, co zgodnie przyznają wszyscy uczestnicy i obserwatorzy.

W szkole nie może też zabraknąć rozrywki, zwłaszcza tej najbardziej przez uczniów ulubionej – dyskotek. Ale czy muszą one polegać wyłącznie na podskakiwaniu w rytm dziwnej, hałaśliwej muzyki? Mamy nadzieję, że tradycją naszej szkoły stanie się bal karnawałowy z kotylionem, urozmaicony zabawami i konkursami dla uczestników. W tym roku szkolnym Samorząd Uczniowski postanowił w ten sposób odmienić obraz noworocznej dyskoteki.

Gimnazjum to trudny okres dla dojrzewającej młodzieży, której nieobce są duchowe rozterki, miłosne wzloty i upadki, poważne i błahe konflikty oraz bunt przeciwko rygorom szkolnego życia. Nastolatkowie to jednak wspaniała skarbnica świeżych pomysłów i źródło wielkiej energii, którą my – dojrzali i świadomi swojej misji nauczyciele – powinniśmy umieć właściwie ukierunkować i wykorzystać. To głównie od nas przecież zależy, czy nasi podopieczni gimnazjum nie tylko przeżyją, ale i przy tym nie zwariują.

Monika Halagiera