Przyjazna świetlica- potrzebna świetlica

Jak zrelaksować się po trudnych lekcjach ? Z kim można miło i przyjemnie porozmawiać? W jaki sposób nauczyć się przygotowywania zdrowych i smacznych przekąsek? Gdyby zadać te pytania uczniom Gimnazjum Miejskiego nr 3 w Mińsku Mazowieckim zapewne wielu z nich odpowiedziałoby, że najlepiej w ,,Przyjaznej świetlicy”. Taką nazwę nadali jej sami gimnazjaliści, bo właśnie tutaj znajdują przyjaciół wśród kolegów i koleżanek oraz nauczycieli, ciekawie i wesoło spełniają popołudnia. Świetlica jest czynna od poniedziałku do czwartku w godzinach 13.40-15.40. W programie wszystkich spotkań uwzględniana jest praca profilaktyczna zmierzająca do kształtowania prawidłowej osobowości uczniów i rozwijania pozytywnych cech. Prowadzone zajęcia pobudzają uczniów do aktywności i samorealizacji. Wspólne spełnianie czasu ma na celu uczenie młodzieży pokonywania trudności, radzenia sobie w trudnych sytuacjach, rozwiązywania konfliktów metodą bez porażek. Uczniowie uczą się współpracy z innymi a także rozwijają umiejętności znajdowania w samych sobie oparcia w trudnych momentach życiowych. Przygotowują się do zrozumienia i przyjęcia odpowiedzialności związanej z dorastaniem społecznym.

,,Przyjazna świetlica” zapewnia uczniom pomoc w odrabianiu lekcji i uzupełnianiu zaległości w nauce. Uczniowie mogą tu swobodnie korzystać z Internetu oraz gier interaktywnych. Popularnością cieszą się też gry planszowe oraz ,,piłkarzyki”. Zajęcia w ,,Przyjaznej świetlicy” rozwijają też zdolności plastyczne uczniów. Niektórzy wykonują oryginalne i pomysłowe prace, które stanowią potem elementy dekoracji.

Podczas zajęć nasi wychowankowie uczą się samodzielności w zakresie wykonywania czynności samoobsługowych, np. przygotowują sobie kanapki, tosty, sałatki, smażą naleśniki, gofry oraz inne potrawy w zależności od upodobań. Uczą się estetycznego podawania posiłków i dbania o porządek w kuchni. Te umiejętności z pewnością okażą się przydane w dorosłym życiu. W ,,Przyjaznej świetlicy” organizujemy spotkania okolicznościowe np. wspólne Wigilie, wielkanocne składanie życzeń oraz Dzień Dziecka, które w całości są przygotowywane przez uczniów. Integrują one środowisko szkolne oraz uczą pielęgnowania tradycji.

Z opinii uczniów oraz z relacji nauczycieli wynika, że tego rodzaju działalność jest niezwykle potrzebna i pozytywnie wpływa na rozwój młodego człowieka. W atrakcyjny sposób organizuje uczniom wolny czas i służy rozwojowi ich indywidualnych zainteresowań. Nasza świetlica otwarta jest dla wszystkich, którzy potrzebują wsparcia, zrozumienia oraz pomocy w różnych sytuacjach.

opr. p. G. Kałczewiak