Jesteś tutaj: Start / O szkole

O szkole

„Szkoła mocą swego posłannictwa kształtuje władze umysłowe, rozwija zdolność wydawania prawidłowych  sądów, wprowadza w dziedzictwo kultury wytworzonej przez przeszłe pokolenia, kształci zmysł wartości,    przygotowuje do życia zawodowego, sprzyja dyspozycjom do wzajemnego zrozumienia się…”

Jan Paweł II (Włocławek 1991 r.)

Nasza szkoła

W Gimnazjum Miejskim nr 3 im. Janusza Kusocińskiego uczenie stanowi radosne przeżycie zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli. Jesteśmy szkołą, w której pracuje twórczy i ciągle rozwijający się zespół pedagogów. Kompetentna, wykwalifikowana kadra pedagogiczna wspiera indywidualne tempo rozwoju uczniów, wyposaża ich w wiedzę, efektywnie

przygotowuje do dalszych etapów kształcenia, rozbudza ciekawość świata i ludzi, uczy odpowiedzialności i kreatywności..

Wspomagamy wszechstronny rozwój uczniów zgodnie z ich indywidualnymi potrzebami oraz predyspozycjami. Rozwijamy

sprawność intelektualną, talenty i umiejętności gimnazjalistów, przygotowujemy ich do pracy i życia w społeczeństwie. W naszych działaniach kierujemy się dobrem młodzieży. Dążymy do rozbudzenia zainteresowań uczniów zdolnych, a także pomagamy uzupełnić wiedzę uczniom z trudnościami edukacyjnymi.

Prowadzimy zajęcia wyrównawcze z każdego przedmiotu. Mamy również bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych: warsztaty dziennikarskie, koło teatralne, plastyczne, i nformatyczne, biologiczne, chór, SKS, sekcję judo. Pokazujemy jak pożytecznie spędzać czas wolny. Redagujemy szkolną gazetkę „ Co nowego u Kusego?”, która ukazuje się co miesiąc.

Organizujemy konkursy z różnych dziedzin nauki i przygotowujemy do nich naszych podopiecznych. W dziedzinie literatury,

sztuki, historii, wiedzy o społeczeństwie mamy osiągnięcia na szczeblu powiatowym, a nawet  ogólnopolskim.  Zajęcia

sportowe zapewniają warunki do prawidłowego rozwoju dzieci. Co roku zajmujemy najwyższe  miejsca w  powiecie, odnosimy też sukcesy w zawodach wojewódzkich. W roku szkolnym 2008/2009 zostaliśmy  najlepszym  gimnazjum w powiecie pod względem sportu, a przez ostatnie 3 lata według badań nad EWD (Edukacyjna  Wartość  Dodana) należymy do grona szkół sukcesu.

Wychowujemy do twórczego działania w samodzielnym życiu. Pragniemy pokazać naszym podopiecznym jak mogą radzić sobie w życiu, podpowiadamy  jak żyć w społeczeństwie, jak przezwyciężać niepowodzenia. Uczymy przestrzegania norm społecznych, szacunku wobec innych, empatii oraz tolerancji. Troszczymy się o bezpieczeństwo i zdrowie naszych wychowanków. Młodzież ma zapewnioną opiekę psychologa, pedagoga, pielęgniarki.

Do dyspozycji uczniów jest także nowoczesna biblioteka oraz świetlica szkolna.

Współpracujemy z rodzicami i uważamy to za warunek powodzenia w pracy wychowawczej. Wspieramy rodziny w trudnej sytuacji materialnej.

W ramach zajęć w „Przyjaznej Świetlicy” realizujemy program pomocy uczniom mającym trudności w nauce. Staramy się być drugim domem dla naszych uczniów.